Leczenie nowotworów u pacjentek w ciąży

Leczenie nowotworów u pacjentek w

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

W tym miejscu zapoznać możecie się z wieloma ciekawymi artykułami dotyczącymi zagadnienia nowotworów u kobiet w ciąży. Zawsze z chęcią udzielimy dodatkowych informacji, więc nie wahaj się – napisz do nas!

Z gorącymi pozdrowieniami,
Stowarzyszenie “Sowie Oczy”

Dokument PDF wydarzenia INCIP w Warszawie

Konferencja prasowa 18.01 - Plik 1

Konferencja prasowa 18.01 - Plik 2

Zalecenia ASCO 2018

Zachować płodność

Konferencja pod patronatem PTO Warszawa

Chłoniaki w

Wywiad z dr Elżbietą Wojciechowską-Lampką, "Sowie Oczy"

Nowotwory hematologiczne w ciąży – spojrzenie onkologa

Występowanie nowotworów u kobiet w ciąży jest zjawiskiem rzadkim.
Są one rozpoznawane zaledwie w trakcie 0,02-0,1% wszystkich ciąż. Przyczyną stopniowego wzrostu częstości występowania nowotworów u kobiet w ciąży jest późniejszy wiek kobiet zachodzących w ciążę.

i nowotwór

Spojrzenie położnika, wywiad z dr Jackiem Sieńko.

Macierzyństwo i nowotwór – spojrzenie położnika

Ciąża i leczenie przeciwnowotworowe powinny być prowadzone w wyselekcjonowanych ośrodkach ze względu na stosunkową rzadkość współwystępowania tych dwóch zagadnień – mówi dr J. Sieńko. Lekarze w dużej mierze muszą opierać się na doświadczeniu zdobytym na jednostkowych obserwacjach, nie ma bowiem dużych randomizowanych badań nad kobietami, które zaszły w ciążę i jednocześnie zachorowały na nowotwór.

w czasach nowotworu

Wywiad z Pauliną Zielińską - psychologiem

Miłość w czasach nowotworu

Zdrowie seksualne – intymność, płodność, macierzyństwo – refleksje psychoonkologa Pauliny Zielińskiej z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie. Diagnoza to specyficzny moment konfrontacji kobiety z informacją o chorobie, w naszej kulturze kojarzonej ze stanem prowadzącym do rychłej śmierci – konfrontacji z własną skończonością. Oczywiście tak wcale nie musi być – choroba nowotworowa coraz częściej jest stanem przewlekłym, bywa wyleczalna.

Seksualność

Wywiad z Pauliną Zielińską - psychologiem

Seksualność mężczyzny

W chorobie nowotworowej seksualność schodzi na dalszy plan, spada pożądanie, priorytetem staje się walka o zdrowie i życie. Leczenie chirurgiczne, radioterapia, szczególnie jeśli są zlokalizowane w pobliżu genitaliów, oraz zmiany hormonalne pod wpływem leczenia mogą zaburzać erekcję, a wpływ chemioterapii upośledzać płodność oraz rodzić silne negatywne emocje: lęk, strach, złość, żal, smutek, wstyd.

Nowotwór i

Wywiad z dr Jakubem Rzepką

Nowotwór i prokreacja – często możliwy happy end

Dr Jakub Rzepka odpowiada na pytania o zagrożenia terapii przeciwonkologicznych dla płodności kobiet i mężczyzn, o szanse zachowania płodności stworzone przez medycynę, mimo choroby nowotworowej i skutków ubocznych leczenia, o postawy mężczyzn wobec chorych onkologicznie partnerek.

Nowotwory u

Maryna Rubach, Maria Litwiniuk, Radosław Mądry, Elżbieta Wojciechowska-Lampka, Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, Izabela Kopeć

Wkrótce pełna wersja artykułu!